https://template.vuinsider.com/
En güncel içeriklerden haberdar olmak için. Bültenizeme kayıt olmak için buraya tıklayın.

On Altı Mart | Türkiye ve Dünya


• Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Başkanlığı'na sunulmadığı öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulduğu bildirilen teklif, meclisin internet sitesinde verilen kanun teklifleri arasında yer bulmadı. 

• 12 Eylül çıkışı: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kanun teklifi için "Bu 12 Eylül darbe hukukunun devamıdır. Erdoğan, gidişini engellemeye çalışıyor. Ne yaparsa yapsın fayda etmeyecek. Göreceksiniz, halk bu adamı gönderecek." değerlendirmesinde bulundu. 

• İttifak sistemi: HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kanun teklifiyle ilgili "İktidarın küçük ortağı eriyor. Onu kurtarmak için barajı indiriyorlar. İttifak sistemiyle de oynuyorlar. Bu hesap işe yaramayacaktır." dedi. 

• Motivasyon: DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, "Partiler seçime ayrı girseler bile birliktelik tek cumhurbaşkanı adayı çıkaracak. Bu milleti motive eden hadise, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ve cumhurbaşkanının değişmesi. Herkes sözünün arkasında duracaktır." ifadelerini kullandı. 

• Muğla'da başsavcılık, Pınar Gültekin'in hayatını kaybetmesine ilişkin davada Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın tahliyesine itiraz etti. 

• Bir adım geriden: Mertcan Avcı, "suç delillerini gizleyip yok ettiği" suçlamasıyla tutuklanmış; tutukluluğuna yapılan itiraz üzerine, Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi kaçma şüphesinin olmaması ve adli kontrol tedbirlerine uyması gerekçesiyle tahliyesine karar vermişti. 

• Ankara'da bir grup öğrenci, Kızılay'daki metro istasyonunda ulaşım ücretlerine ilişkin zamları protesto etti. Öğrenciler, "Bizler zamları kabul etmiyoruz. Bu krizin faturasını öğrencilere kesemezsiniz. Krizin faturasını patronlar ödesin." açıklamasını yaptı. 

• Nedir? UKOME'nin kararına göre, tam bilet ücreti 6,50 liraya çıkarken öğrenci bileti 3,50 liraya yükseldi. • Türkmenistan'da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimini, Serdar Berdimuhamedov oyların yaklaşık %73'ünü alarak kazandı. Kimdir? Mevcut Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un oğlu olan Serdar Berdimuhamedov, daha önce Dışişleri Bakanlığı'nda görev almıştı. 

• Birleşik Krallık'ta Yüksek Mahkeme, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade edilmesine yönelik mahkeme kararına yapılan itirazı geri çevirdi. 

• Hindistan'ın Karnataka eyaletinde mahkeme, okullarda öğrencilerin başörtüsü kullanmamasını ilgilendiren yasağı onayladı. Mahkemenin baş yargıcı Ritu Raj Awasthi, kararın gerekçesinde "Müslüman kadınların başörtüsü takmasının İslam inancında temel dinî uygulamaların bir parçasını oluşturmadığı kanaatindeyiz." ifadelerini kullandı. Neler olmuştu? Eyalette uygulanan başörtüsü yasağını öğrenciler protesto etmiş ve başörtüsünün Hindistan anayasasının sağladığı temel bir hak olduğunu belirterek mahkemeye başvurmuştu. 

• Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Ermenistan halkının Türkiye'yle yürütülen normalleşme sürecine sıcak baktığına işaret etti. Mirzoyan, konuya yönelik "Elbette hem Ermenistan hem de Türkiye'de bu sürece şüpheyle yaklaşan bazı gruplar var. Her iki taraftan da yetkililer bu sorunları ele almak için siyasi liderlik yapmalıdır." ifadelerini kullandı.
 Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
https://template.vuinsider.com