https://template.vuinsider.com/
En güncel içeriklerden haberdar olmak için. Bültenizeme kayıt olmak için buraya tıklayın.

Rusya ve Ukrayna

 • Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa liderlerine "Evet NATO üyesi olmayabiliriz, bunu anlıyoruz. Ama yıllardır açık kapı politikanız olduğunu söylüyordunuz ve biz bu kapıdan geçemiyoruz." diye seslendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi'nden ayrıldıklarını açıkladı.

• Kiev'de son durum: Kiev'in merkezinde iki binada yangın çıktı. Yangının hava saldırısı sonucu gerçekleştiği, iki kişinin de yaşamını yitirdiği açıklandı. Lukyanivska metro istasyonu zarar gördü. Şehirde perşembe sabah 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

• İnsani kriz: Sumi'den sivillerin tahliyesi için çalışmalar başlatıldı. Kızılhaç, ülkenin güneyindeki Mariupol'e yardım ulaşmadığını ifade etti.

• Yaptırımlar: Birleşik Krallık, Rusya'nın eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in de aralarında bulunduğu 370 kişi ve kuruma yönelik yaptırım kararı açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'un da mal varlıklarının dondurulacağı bildirildi. Rusya ise ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Llyod Austin, CIA Başkanı William Burns ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın ülkeye girişini yasakladı. Rusya devlet kanalı Channel One'ın canlı yayını sırasında stüdyoya girerek "Savaşa hayır, savaşı durdurun" yazan bir pankartı kameraya tutan protestocu para cezasına çarptırıldı.

• Macron'un savunması: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Rusya'ya 2020'ye kadar teslim ettiği silah ve savaş uçağı satış sözleşmelerine yönelik konuştu. Macron, satışın uluslararası hukuka ve Fransa'nın taahhütlerine aykırı olmadığını ifade etti.

• Türkiye'nin rolü: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün Rusya'ya yarın da Ukrayna'ya gideceğini açıkladı. 
Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
https://template.vuinsider.com